Turkish Embassy in Skopje

Speeches

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlamaları, 21.12.2008

Sayın Başbaşkan,
Sayın Makedonya Meclisi Başkanı,
Sayın TBMM Başkanı,
Sayın Bakanlar,
Makedonya ve Türkiye Parlamentolarına mensup değerli Milletvekilleri,
Saygıdeğer konuklar, soydaşlarım,

Bu yıl ikinci kez kutlanan Makedonya Türklerinin Türkçe Eğitim Bayramı vesilesiyle sizlerle bir araya gelmek benim için büyük mutluluk ve onur kaynağıdır. Makedonya Cumhuriyeti Devletinin ve Hükümetinin üst düzeyde ve kalabalık şekilde bu şölende temsil edilmeleri bu mutluluğumu daha da arttırmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın Makedonya Cumhuriyeti’ni ziyaretlerinin bu tarihe denk gelmiş olması ve Sayın Başkan’ın muhterem Hanımefendi ve çok değerli bir milletvekili heyetiyle birlikte bu toplantıyı şereflendirmiş olmaları da sadece Türkiye Büyükelçisi olarak şahsım için değil, soydaşlarımız ve Makedonya’daki vatandaşlarımız için de ayrı bir sevinç ve gurur kaynağıdır.

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı, öncelikle Makedonya’daki çoketnili yapıda Türklerin edindikleri konumun sembolüdür. Aynı zamanda, soydaşlarımızın bu ülkede haklarını savunup seslerini duyurabilmeleri için mükemmel bir fırsattır. Türklerin bu topraklarda esenlik ve refah içinde yaşayabilmeleri için birlik ve kardeşlik içinde hareket etmeleri esastır.

21 Aralık aynı zamanda Balkan Türklerinin ortak davası olan anadilde eğitim konusunu gündeme taşıyan bir bayramdır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türk dilinin dünyada yaşayan Türkler arasındaki en önemli birleştirici unsur olduğunu özellikle vurgulamıştır. Onun sözleriyle, “milli his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir”. Bugün Makedonya’da büyüyen çocuklarımızın anadillerinde eğitim görebilmeleri, kendi kültürlerinden kopmaksızın, Makedonya’da tam donanımlı, kültürlü ve iyi yetişmiş bireyler olarak yerlerini alabilmeleri ve bu kazanımlarını sonraki nesillere aktarabilmeleri için gereklidir.

Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya’nın gerçek dostudur. Sürekli güçlenen bu dostluğumuzun en önemli halkalarından biri şüphesiz Makedonya’da yaşayan, ülkelerine bağlı Türk toplumudur. Türkiye, Balkanlardaki büyük dostu Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun devletlerine bağlı, ülkelerine katkıda bulunan, her alanda ileri gitmiş bir zümre olmasını arzu etmektedir. Bu yolda gereken çabalar Makedonya Cumhuriyetiyle birlikte yapılmaktadır. Makedonya Türk toplumunun gönenci ve mutluluğu Türkiye ile Makedonya’yı birbirlerine daha güçlü şekilde bağlayacaktır.

Bu tarz kutlamalar toplum fertlerinin bir araya gelmeleri, güven tazelemeleri, ileriye bakmaları için çok önemli bir fırsattır. Bu güzel kutlamayı düzenlemede emeği geçen herkese en içten teşekkür ve takdirlerimi sunar, Türkçe Eğitim Bayramınızı en içten duygularla kutlarım.

Saygılarımla.