Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Makedonya'daki Türk toplumunun temsilcileriyle tanışmak amacıyla Büyükelçilik rezidansında verilen resepsiyon, 25.08.2008

Değerli Konuklar,

Makedonya Türk toplumunun değerli temsilcileri, sanatçıları, işadamları, kanaat önderleri niteliğindeki aydınları ve bu ülkede faaliyette bulunan Türk işadamları ve sanatçılarını biraraya getirmeye çalıştığımız bu mütevazi tanışma resepsiyonumuza nezaket gösterip değerli zamanlarınızı ayırarak katıldığınız için, ben ve eşim Pınar Okçal şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye toprakları sayılan Büyükelçiliğimize hoşgeldiniz.

Davetli listemizi hazırlarken kimseyi kırmamaya, kimseyi dışlamamaya, her kesimi olabildiğince kucaklamaya özen gösterdik. Buna rağmen mutlaka bazı eksiklerimiz olmuştur. Ancak iyi niyetimizden kimse kuşkulanmamalıdır.

Maalesef resepsiyonumuzun yer darlığından ve niteliğinden dolayı eşlerinizi davet edemedik. Eşlerinizden bağışlanmamızı diliyor ve 29 Ekim bayramımızda onları da aramızda görmek isteğimizi belirtmek istiyorum.

Bazılarınızla daha önce görüşme fırsatı bulduğumda özenle vurgulamaya çalıştığım gibi, T.C. Büyükelçisi olarak Üsküp’teki en önemli görevlerimden biri, tek kişiyi dahi dışarıda bırakmadan, bu toplumun her ferdini kazanmak, toplumsal dayanışmayı, uyumu, birlik ve beraberliği güçlendirmek olacaktır. Bu hedefe bizleri yakınlaştıracak her adımı içtenlikle destekleyeceğimi özellikle vurgulamak isterim.