Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 18.03.2014

HEPİNİZİN BİLDİĞİ ÜZERE, 18 MART DAHA ÖNCEKİ YILLARDA ÇANAKKALE’DE KAZANDIĞIMIZ ZAFERİ VE O ZAFERİ BORÇLU OLDUĞUMUZ ŞEHİTLERİMİZİ ANMAK İÇİN TÖRENLER DÜZENLENEN BİR TARİHTİ. ZATEN, ALBAYIMIZ DA BU BAĞLAMDA ÇANAKKALE ZAFERİNİ GAYET GÜZEL BİR ÇERÇEVEDE ÖZETLEDİ BİZLERE.
ANCAK, TBMM TARAFINDAN 27.06.2002 TARİHİNDE KABUL EDİLEN 4768 SAYILI KANUNLA, TÜM ŞEHİTLERİMİZİ, YANİ ÜLKEMİZİN BAĞIMSIZLIĞI, VATANIN, MİLLETİN BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN CANLARINI HİÇE SAYARAK, YURDUMUZUN VE DÜNYANIN DÖRT BİR KÖŞESİNDE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN HAK VE MENFAATLERİNİ KORUMA UĞRUNA GÖREV YAPARKEN HAİN SALDIRILARA MARUZ KALAN POLİSLERİMİZİ, ÖĞRETMENLERİMİZİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MENSUBU VE DİĞER KAMU KURUMU GÖREVLİSİ ŞEHİTLERİMİZİ TOPLUCA ANMA HÜKMÜ İLE BU TARİH “ŞEHİTLER GÜNÜ” OLARAK KABUL EDİLDİ.
ASKERİ ATAŞEMİZİN SÖZLERİNDEN YÜREĞİMİZ BURUK, ANCAK GURURLA DOLU BİR ŞEKİLDE ÇANAKKALE DESTANINI BİR KEZ DAHA HATIRLADIK.
BEN DE, SADECE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI MENSUBU ŞEHİTLERİMİZİ KISACA SİZLERE HATIRLATMAK İSTİYORUM. MALUMUNUZ, İLK OLARAK 27 OCAK 1973’TE SANTA BARBARA’DA BAŞKONSOLOS MEHMET BAYDAR VE KONSOLOS BAHADIR DEMİR KARDEŞLERİMİZİ, BÜYÜKLERİMİZİ KAYBETMİŞTİK. ONDAN SONRA 28 AYRI TERÖR SALDIRISINDA 39 MENSUBUMUZU, ARALARINDA 4 MUVAZZAF BÜYÜKELÇİ, BİR EMEKLİ BÜYÜKELÇİ, 3 BAŞKONSOLOS, 1 KONSOLOS, DEĞİŞİK DÜZEYLERDEKİ İDARİ GÖREVLİLER, ŞOFÖRLER, KORUMA GÖREVLİLERİ VE DİN GÖREVLİLERİMİZİ ŞEHİT VERDİK. SON OLARAK 17 ARALIK 2004’TE MUSUL’DA BU KEZ 5 GÜVENLİK GÖREVLİMİZ ŞEHİT OLDU.
BEN ŞUNDAN EMİNİM Kİ DEĞERLİ ARKADAŞLARIM, ŞEHİTLERİMİZİN BİZLERE BIRAKTIKLARI DEVLETE HİZMET MİRASI, SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN, POLİSİMİZİN, DİĞER BAKANLIKLARIMIZIN VE DIŞİŞLERİ CAMİAMIZIN HER BİR NEFERİ, HER BİR FERDİ TARAFINDAN AYNI KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİLECEK, BİZLER VE BİZDEN SONRAKİ NESİLLERCE DE GEREK YURT SATHINDA, GEREK YURT DIŞINDA AYNEN SÜRDÜRÜLECEKTİR. ZİRA, ETKİN VE YAYGIN FAALİYET GÖSTEREN BÜYÜK DEVLETLERİN BU TÜR ACILARLA, RİSKLERLE KARŞILAŞMALARI KAÇINILMAZDIR. BU, BİZE TARİHİN YÜKLEDİĞİ BİR MİRASTIR, BİR GÖREVDİR, BİR SORUMLULUKTUR. HİÇBİR DÜŞMAN, HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ, HİÇBİR KÖTÜ NİYET BİZİ, ŞEHİTLERİMİZİN AÇTIĞI YOLDAN YÜRÜMEKTEN ALIKOYMAYACAKTIR. DEVLETİMİZİ VE MİLLETİMİZİ KORUMA VE TEMSİL YOLUNDA HİÇBİR ENGEL TANIMAYACAĞIZ.
BEN SÖZLERİME SON VERİRKEN, BU TÖREN VESİLESİYLE ÜSKÜP’TE SADECE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZE DEĞİL, VATANIMIZ VE MİLLETİMİZ UĞRUNA CANLARINI VEREN TÜM AZİZ ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET, KALANLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM. RUHLARI ŞAD OLSUN.