Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Askeri Hibe Töreni Konuşması, 06.12.2012

Makedonya Cumhuriyeti Savunma Bakanı Sayın Fatmir Besimi,
Genelkurmay Başkanı Sayın Gorancho Koteski,
Değerli subaylar,
Basının güzide temsilcileri,

Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı tarafından dost ve kardeş Makedonya Cumhuriyeti ordusunun gelişmesi için sürdürülen destek projeleri ve geçmişte imzalanan anlaşmalar uyarınca hibe edilen malzemenin teslimi amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Türkiye ile Makedonya arasındaki dostluk ilişkileri kapsamında, savunma alanındaki işbirliği, ikili ilişkilerimizin en ileri durumundaki alanlarından birini oluşturmaktadır. Bugüne kadar iki ülke arasında toplam 24 adet askeri anlaşma akdedilmiştir.

İki ülke arasındaki askeri ilişkiler, özellikle eğitim yardımları ve Makedonya ordusunun lojistik alanda desteklenmesi kapsamında yapılan hibeler konusunda yoğunlaşmaktadır. Eğitim yardımları, Makedonya Cumhuriyeti ile 1994 yılında imzalanan Askeri Eğitim ve İşbirliği Anlaşmasına uygun olarak yürütülmektedir. 1998 yılından bu yana 100’den fazla Makedonya ordusu personeli, Harp Akademisi, Harp Okulu, GATA ve çeşitli sınıf okullarında uzun süreli eğitim almıştır. Ayrıca, Barış İçin Ortaklık Merkezi ve Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezinde bugüne kadar yaklaşık 600 Makedon personel için kısa süreli kurslar düzenlenmiştir.

Birazdan hep birlikte göreceğimiz, 8 askeri araçtan 7 tanesi, Land Rover komuta kontrol araçlarıdır. Cobra Hafif Zırhlı tekerli araç ise Makedonya Cumhuriyeti ordu envanterine ilk kez girecektir.

Bu malzemelerin teslimi ile ben, BM şemsiyesi altında, bazı uluslararası barış gücü faaliyetlerinde başarıyla yer almakta olan Makedonya ordusunun daha da güçleneceğine ve çoktan hak ettiği NATO üyeliği yolunda kısa sürede önemli mesafeler kaydedeceğine yürekten inandığımı bu tören vesilesiyle bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya Cumhuriyeti’nin Balkanların tam kalbinde ve bu bölgenin barış ve huzuru için kilit bir ülke olduğuna ilişkin inançla, Avrupa Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine yönelik desteğini her platformda artarak sürdürmektedir.

Bu vesile ile, Sayın Bakanın şahsında dost ve kardeş Makedonya yönetimine ve ordusuna başarılar diliyor, hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.