Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Uluslararası Balkan Üniversitesi Mezuniyet Töreni Konuşması, 28.05.2012

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Sayın Hadi Nezir,
Uluslararası Balkan Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı, Milletvekili Sayın Hüseyin Bürge,
Ülkemizden Gelen Heyette Yer Alan Değerli Milletvekilimiz Sayın İsrafil Kışla,
Makedon Parlamentosunda Değerli Mileltvekilleri Sayın Kenan Hasip ve Sayın Behicuddin Şehabi,
Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Sayın Süleyman Efendi Recebi,
THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Topçu ve IRCICA Genel Direktörü Sayın Halit Eren, Çok Değerli İşadamlarımız, Hayırseverler ve Sivil Toplum Temsilcileri,
Saygıdeğer Büyükelçilikler, Değerli Meslektaşlarım,
Uluslararası Balkan Üniversitesinin Kıymetli Rektörü Hüner Şencan ve Tüm Saygıdeğer Öğretim Üyeleri,
Fedakar Anneler ve Babalar,
Saygıdeğer Konuklar,
Sevgili Mezunlar,

Öncelikle, ilki Sayın Başbakanımızın Makedonya’yı resmi ziyaretleri sırasında geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Üniversitesi mezuniyet töreninin ikincisinde de sizlerle birlikte olmaktan ve mezun olan öğrencilerimizin sevinçlerini ve heyecanını paylaşmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.
Bu vesileyle, değerli öğrencilerimizin mezun olmalarında emeği geçen saygıdeğer hocalarımıza ve tabii ki onları bugünlere getiren fedakar anne babalara ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Gençlerimizin bu başarılarında, gözlerindeki bu parıltıda emek sahibi oldukları için tebrik ediyorum.

Ve Sevgili Gençler,

Sizler, bizim geleceğimizin aydınlık yüzlerisiniz. Burada hep birlikte sizlerin başarısını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Her ne kadar, bugünlere gelmenizde büyük emek sahibi olan anne babalarınıza, değerli hocalarınıza benzersiz katkılarından dolayı minnettar olsak da, bu başarının asıl mimarı sizlersiniz. Bugünlere kendi çaba ve alın terinizle geldiğinizi asla hatırdan çıkarmayınız. Bu nedenle, ne kadar mutlu olsanız, övünseniz azdır. Sizi canı gönülden kutluyorum ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Türkiye ile Makedonya arasındaki sıkı münasebetlerin bir sonucu olarak, Üsküp’te eğitim faaliyetine başlamış ve bugünlere gelebilmiş olan bu güzide Üniversitedeki eğitim yolculuğunuzun sonunda biraz sonra keplerinizi havaya atacaksınız. Hayatınızda bir kapı kapanırken, aldığınız bu diploma size yeni bir kapı aralayacaktır.

Eminim, her birinizin ayrı ayrı kariyer planlaması, geleceğe dair düşünceleri vardır. Kiminiz akademik alanda, kiminiz kamuda ya da özel sektörde yeni ufuklara yelken açacaksınız. Hangi alanda ilerlemeyi tercih ederseniz edin, sizden ricam, doğup büyüdüğünüz ve eğitim gördüğünüz toprakları unutmayın. Nerede, hangi konumda olursanız olun, eğitim hayatınızın en önemli evresini geride bıraktığınız bu toprakların tarihi ve kültürel yapısının bilincinde olarak, Türkiye ile Makedonya arasındaki her alanda en üst seviyede seyreden ilişkilere katkıda bulunun ve bu mirası bizlerden alarak daha ileri noktalara taşıyın. Bulunduğunuz ülkedeki tarihi ve kültürel dokunun muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılmasının üzerinize düşen en büyük sorumluluklardan birisi olduğunu hatırdan çıkarmayın.

Değerli Konuklar,

Bildiğiniz üzere, Türkiye ile Makedonya, köklerini geçmişten alan derin tarihi ve kültürel bağlara sahip dost ve kardeş iki ülkedir. Ülkelerimiz arasında hemen her alanda mevcut iyi ilişkilerin her geçen gün daha da gelişerek pekiştiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Balkanları, Avrupa’nın kalbinde bir barış, istikrar ve refah kaynağı olarak görme arzusunda olan Türkiye, başta Makedonya Cumhuriyeti olmak üzere, tüm bölge ülkeleri ile varolan dostane ilişkilerini geliştirmekte kararlıdır. Bu kararlılığımızın en büyük teminatı, iyi eğitim almış, çağdaş ve bilimsel donanıma sahip gençlerimizdir.

Sevgili gençler,

Dünya sizinle daha yaşanılabilir bir yer olacaktır. Bu güzide eğitim kurumunun sizlere başarma yolunda benzersiz bir başlangıç sunduğuna inanıyorum. İleride önünüze çıkabilecek engeller karşısında asla ve asla umutsuzluğa düşmeyin. Çok çalışın ve özgüveninizi hiçbir şart altında yitirmeyin.

Mezuniyet başarınızı tekrar en kalbi duygularımla kutlar, bundan sonraki yaşamınızda size, ailelerinizle birlikte mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim. Yolunuz, bahtınız açık olsun.