Turkish Embassy in Skopje

Speeches

TEGV KÜLTÜR TIRI RESMİ AÇILIŞI, 26.04.2012

TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Oktay Özinci,
TEGV Genel Müdürü Sayın Berna Çağatay,
TEGV gönüllüsü, Oyuncu Sayın Cem Davran,
Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Sayın Tayfun Kalkan,
Değerli Öğretmenler,
Sevgili Öğrenciler,
Değerli Medya Mensupları,
Bu Meydanı Dolduran Değerli Konuklar,

8 Mart 2012 tarihinden bu yana Üsküp’te Tefeyyüz İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan ve Makedonya Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini Haziran ayına kadar sürdürecek olan Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı-TEGV Kültür Tırının, Üsküp Makedonya Meydanı’ndaki tanıtım töreninde bugün burada sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.

TEGV, birçoğunuzun bildiği üzere, Türkiye’de eğitim alanında 17 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren, ilköğretim çağındaki çocuklara okul dışı eğitim desteği veren, en yaygın sivil toplum kuruluşlarımızdan biridir. TEGV’in yurtdışına açılması ve bu kapsamda ilk olarak Makedonya’daki çocuklarımıza ulaşması bizim için ayrı bir sevinç vesilesidir.

“Ateşböceği” Projesi çerçevesinde Mart ayı başlarında Makedonya’ya gelen Kültür Tırı, geride bıraktığımız kısa sürede yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Projenin yurtdışındaki ilk uygulamasında şimdiye değin, çeşitli etnik gruplara mensup 800’e yakın çocuğumuz Kültür Tırına konuk olmuş, burada eğitici etkinliklerle yeni bilgi ve beceriler kazanmışlardır.


Sözlerime son verirken, yavrularımızda özgüven, kendini ifade edebilme, yaratıcılık ve empati gibi duygu ve becerilerin gelişimine katkı sağladığına gönülden inandığım “Ateşböceği Eğitim Program”nı Makedonya’ya taşıyan başta TEGV yetkilileri olmak üzere, TEGV’in her türlü faaliyetine gönüllü destek olduğunu bildiğim değerli sanatçımız Cem Davran’a, bu projenin Makedonya’daki koordinasyonunu sağlayan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’ne, Üsküp’ün bu güzel şehir meydanını bize tahsis eden Büyükşehir Belediyesi’ne ve çocuklarımızın gelişimine özverili katkılarını sunan tüm eğitim gönüllülerine teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.