Turkish Embassy in Skopje

Speeches

TÜRK FİLMLERİ HAFTASI AÇILIŞ KONUŞMASI, 23.11.2011

Sevgili Konuklar,

Muhterem Hanımefendiler,Beyefendiler,

Değerli Basın Mensupları,


Öncelikle, üçüncüsünügerçekleştirmekte olduğumuz Üsküp Türk Filmleri Haftası’nın açılışına ve bu akşamkigalaya hoş geldiniz. Bu etkinlik vesilesi ile Türk sinemasının Sultan’ı,Yeşilçam’ın unutulmaz aktirsti, duayen sanatçımız Türkan Şoray’ın aramızda bulunmasından duyduğum memnuniyeti huzurlarınızda bu vesile ile ifade etmek istiyorum.


Her ülkenin sinemasındamarkalaşmış değerler, sembol isimler vardır. Ülkeler sinema sanatı aanında budeğerleri ile bilinir ve anılırlar. İşte Sayın Türkan Şoray Türk sinemasında veTürk halkının gönlünde böyle bir konuma sahiptir.


Az önce hep birlikte izlediğimizve daha önce benim gibi sizlerin de defalarca izlediğinizden emin olduğum Türksinemasının bir klasiği olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmi, sanıyorumsizlere de bu düşünceleri anımsatmıştır.


Türk sineması, belirli birdurağanlık döneminden sonra son yıllarda büyük bir atılım yaparak, üretilenfilm sayısı, yapımların Türkiye’de ve dünyada ulaştığı seyirci kitlesi,yapımların sanatsal ve teknik kaliteleri ve uluslararası festivallerde aldığıödüllerle ciddi bir gelişme göstermiştir. Buna paralel olarak sinemamız, dünyaölçeğinde önemli başarılara imza atabilecek kapasite ve yetenekte çok değerliyeni oyuncular kazanmıştır.


Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisiolarak, son dönemde böylesine kaydadeğer bir ilerleme kaydeden Türk sinemasınınseçkin örneklerini kardeş ülke Makedonya’da sizlerin beğenisine sunmaktan büyükbir mutluluk duyuyorum. Bu gibi etkinliklerin, ülkelerimiz arasındakiyakınlaşmayı daha da artıracağına ve kültürel işbirliğini daha ileri noktalarataşıyacağına inanıyorum.


Bu vesile ile değerli sanatçımızTürkan Şoray’ın aramızda bulunmasında ve Türk sinemasının önemli bazıyapıtlarının buradaki sinemaseverlerle buluşmasında emeği geçen herkese ve tümkurumlara şükranlarımı sunuyor, Türk sinemasının Sultanı’na, Sayın TürkanŞoray’a buraya gelip film galasına katıldığı, sizlerle, bizlerle birlikteolduğu için hepiniz adına sonsuz teşekkürlerimizi ifade ediyor, hepinizisaygıyla selamlıyorum.