Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Turkish Film Week, 02.03.2009

SAYIN BÜYÜKELÇİ’NİN
TÜRK FİLMLERİ HAFTASI AÇILIŞI İÇİN KONUŞMASI

Sevgili konuklar,
Dear Guests,

Welcome to the Turkish Film Week.

İlkini bu hafta gerçekleştirdiğimiz ve gelenekselleşmesini dilediğimiz Üsküp Türk Filmleri haftasına hoş geldiniz.

It is a particular honor to organize a Film Week in the Republic of Macedonia, the home of Manaki brothers, who, as true pioneers of cinematography, forever marked Macedonia as a historic center of filmmaking.

Türk sineması son yıllarda büyük bir ivme kazanarak, üretilen film sayısı, yapımların Türkiye’de ve dünyada ulaştığı seyirci sayısı, yapımların sanatsal ve teknik boyutları ile uluslararası festivallerde aldığı ödüllerle ciddi bir gelişme göstermiştir.

The Turkish movie industry has flourished again in the last few years. An average of 50 films are produced every year and Turkey has become the only coutry in Europe where the public watches more local movies than foreign films.

We are very proud to present you this week a small sample of contemporary films produced in Turkey in the last few years. In addition to their artistic value, I believe these films will offer you an insight into the social and political background of the country as well as its inherent diversity and richness.

Bu akşam hep birlikte zevkle izleyeceğimiz “Sonbahar” filmi son iki yılda uluslararası platformda ödül alan başlıca filmlerimiz arasındadır. Şu anda aramızda bulunan, ilk uzun metraj filmi Sonbahar’la yerli ve yabancı festivallerde çok sayıda ödül alan genç yönetmen Sayın Özcan Alper ve başarılı performansıyla 41. Sinema Yazarları Derneği ödülünü alan Sonbahar’ın başarılı başrol oyuncusu Sayın Onur Saylak’ı sizlere takdim etmek isterim.

Allow me to introduce the young and talented director of the movie we are projecting tonight, Mr. Özcan Alper. “Autumn” is his first long movie and was awarded important national and international prizes. Also present tonight is Mr. Onur Soylak, the very impressive lead actor in this beautiful movie.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak her iki ülkenin Kültür Bakanlıklarının işbirliği ile Türk sinemasının seçkin örneklerini Makedonya’da sizlerin beğenisine sunarak ve ülkelerimiz arasındaki yakınlaşmayı daha da artıracağına ve kültürel işbirliğini daha da geliştireceğine inanıyoruz.

I would like to extend my sincere gratitude to the Ministry of Culture of the Republic of Macedonia and to the Macedonian Cinematheque. We sincerely hope that events of this kind will further enhance our cultural cooperation.

Ayrıca katkıları için TİKA, Ramstore, Stonebridge Hoteli ve MATÜSİTEB’e de teşekkürlerimi sunarım. I hope you will enjoy your evening. Bu akşamın güzel geçmesini diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.