Turkish Embassy in Skopje

Speeches

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 18.05.2009

SAYIN BÜYÜKELÇİ’NİN GOSTİVAR MUSTAFA KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU’NUN 19 MAYIS KUTLAMASINDA YAPTIĞI KONUŞMA

Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Sayın Gülcahit Emin,
Saygıdeğer öğretmenler,
Sayın veliler,
Sevgili çocuklar,
Değerli konuklar,

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle düzenlenen bu kutlamada aranızda bulunmak mutluluk vericidir. Öncelikle emeği geçen tüm öğretmen, veli ve öğrencilere teşekkür ve takdirlerimi sunmak isterim.

Okulunuzun gururla adını taşıdığı Mustafa Kemal Atatürk’ün, yurdumuzu düşman elinden kurtarma ve Cumhuriyetimizi kurma yolunda attığı en önemli adımlardan biri Samsun’a gitmesi olmuştur. İstanbul boğazının düşman gemileriyle dolu olduğu, ülkenin parçalanmanın eşiğinde bulunduğu bir anda, Atatürk’ün üç gün süren bir vapur yolcuğuyla Samsun’a gelmesi, gerçek bir umut ışığı, yeni bir başlangıcın işareti ve İstiklal savaşının ilk hamlesi olmuştur.

19 Mayıs’ın bu sembolik önemini Atatürk daha hayattayken, “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” diyerek vurgulamıştır. Bu nedenle Gençlik ve Spor Bayramı olmasının yanı sıra bu bayram bir şekilde Atatürk’ün doğumunu da kutlamaktadır.

En zor anlarda geleceğe ümitle bakmak Atatürk’ün bize öğrettiği en büyük derslerden biridir. Bu ders, özellikle genç nesillerin alması gereken bir derstir. 19 Mayıs’ta kutlanan bu bayramın “Spor bayramı” olması esasında tesadüf değildir. Spor, insanların yalnızca fiziksel değil, akli gelişimine de katkıda bulunan, ayrıca toplumsal bağları güçlendiren bir faaliyettir. Tüm dünyada spor, siyasi ve kültürel bölünmeleri aşan, evrensel bir dil gibi görülmektedir.

Bu vesileyle burada bulunan tüm gençlerimize, birlik ve kardeşlik çağrımı bir kez daha yeniliyorum. Sizlerden ricam, gelişip, eğitimlerinizi tamamlayıp Makedonya’daki Türk toplumunun önde gelen yöneticileri, öğretmenleri, işadamları olduğunuzda, şimdi sahip olduğunuz kardeşlik duygularınızı muhafaza etmenizdir.

Bu güzel faaliyeti düzenleyen tüm arkadaşlara bir kez daha yürekten teşekkür ve sevgilerimi sunuyorum.