Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Jupa Türkleri Derneğince düzenlenen 3. Gurbetçilerle Buluşma Festivali vesilesiyle yapılan konuşma, 15.08.2008

Sayın Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski,
Sayın Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska,
Sayın Merkez Jupa Belediye Başkanı Dr. Nuzi Şahin,
Sayın “Jupa Türkleri” Derneği Başkanı Ramazan Hasan,
Değerli Diplomatlar, Değerli Basın Mensupları ve
Sevgili Merkez Jupalı Dostlarımız,

Bugün üçüncüsü gerçekleştirilmekte olan “Gurbetçilerle Buluşma Festivali”ne şahsımı davet etmiş olmanızdan ve sizlere hitap etme imkanı sağlamış olmanızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye ve Makedonya ilişkileri giderek güçlenen dost ve kardeş iki ülkedir. Türkiye ve Makedonya, kökleri çok eski tarihe dayanan bir ortaklığa sahiptir. Sadece ortak tarih ve kültür değil, aynı zamanda günümüzün çağdaş değerleri olan demokrasi, insan hakları ve liberal ekonomi gibi değerleri de paylaşmaktadır. Türkiye, Makedonya’nın barış ve istikrar içinde her alanda gelişmesini arzu etmektedir. Bu çerçevede kendisini anayasal ismiyle tanımakta ve Balkanlar’da bir istikrar unsuru olarak güçlenerek hak ettiği Avrupa Birliği ve NATO üyeliklerine bir an önce kavuşması için destek sağlamaktadır. Makedonya’nın siyasi istikrarını ve demokrasisini geliştirdiğini ve bu ülkede yaşayan tüm etnik toplulukların kendi kültür varlıklarını serbestçe sergileme olanağı bulduğunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Makedonya’da yaşamını sürdüren Türk toplumu, bu iki kardeş ülke arasındaki bağı kuvvetlendiren önemli bir köprüdür.

Jupa’da yaşayan Türk soydaşlarımız gibi, Makedonya’nın birçok güzel beldesinde yaşayan değişik inanç ve etnik kimliğe mensup dostlarımız işsizlik ve zor yaşam koşulları nedeniyle evlerini ve yakınlarını arkada bırakarak daha iyi ekonomik olanaklar elde etmek amacıyla yabancı ülkelere gitmektedirler. Bugünkü güzel organizasyon, uzaklarda çalışan dostlarımızın yuvalarını tatilde ziyaret etmelerini bir şenliğe dönüştürmektedir. Arzumuz Makedonya’nın hızla zenginleşmesi ve yurttaşlarının ülkelerinde yaşamlarını sürdürmeleridir. Türkiye Makedonya’nın kalkınma ve refah seviyesini yükseltme hedefini içtenlikle desteklemekte ve bu kardeş ülkeye her türlü desteği, güçlü şekilde vermeye çalışmaktadır. Gurbete giden siz değerli dostlarıma çağrım, yatırımlarınızı köyünüze, ülkenize yapmanız, geride kalanların yaşam koşullarını geliştirmelerine destek olmanızdır.

Şu anda toprakları üzerinde bulunduğumuz Merkez Jupa Belediyesi içinde yer alan, yanı başımızdaki Kocacık Köyü’nün Türkiye açısından önemi çok büyüktür. Zira modern Türkiye’yi kuran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aile kökleri bu köyden, bu topraklardan gelmektedir. Mustafa Kemal Atatürk bizlere, milli haklarımıza sahip çıkmayı, bağımsızlığımızı savunmayı, çağdaş ve modern bir toplum yaratmayı ve uluslararası ailenin eşit ve onurlu bir ferdi olarak yaşamayı öğretmiştir. Bu prensipler sanırım sadece Türkiye için değil, başta komşularımız ve tüm dostlarımız olmak üzere, tüm milletler için de geçerlidir. Atatürk’ün düşünceleri ve mirası, Türkiye ve Makedonya’yı birbirine yakınlaştırmaktadır. Merkez Jupa’nın Novak Köyü’nde gerçekleştirilen bu festivalin, Atatürk’ün arzuladı