Turkish Embassy in Skopje

Speeches

TDP'nin verdiği iftar yemeği vesilesiyle Sayın Büyükelçi'nin yaptığı konuşma, 13.09.2008

Değerli Başkan ve Milletvekili,
Sayın Devlet Bakanı,
Büyükelçiliğimizin Sayın Askeri Ataşesi, Müsteşarı, Müşavirleri ve Mensupları,
Sayın Balkan Türkleri Vakfı Başkanı ve BALMED Başkan Yardımcısı,
Değerli Öğretmenlerimiz ve Bilim Adamlarımız,
Güzide Basın Mensupları,
Saygıdeğer Bayanlar ve Baylar,
Değerli Konuklar, Sevgili Dostlar,

Ben ve eşim, TDP’nin Gostivar’da tertiplemiş olduğu bu güzide iftar yemeğine katılmış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Parti Başkanı Kenan Hasip Beye ve partili arkadaşlarına bizlere göstermiş oldukları konukseverlikten dolayı şükranlarımızı sunarız. Kutsal oruçlarınızı Allah kabul etsin. Ramazanınızın Türk ulusunun geleneklerine uygun mutlu bir bayramla taçlanmasını içtenlikle diliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya Cumhuriyeti’nin en yakın ve samimi dostlarından biridir. İki dost ülke arasındaki ilişkiler her alanda hızla gelişmektedir. Türkiye Makedonya’nın, müreffeh ve istikrarlı bir ülke olarak Balkanlarda ve Avrupa milletler ailesi içinde hak ettiği yeri almasını arzu etmekte ve bu konuda içten gayret göstermektedir.

Makedonya Türkiye ilişkilerinde bu ülkeye emanet bırakılan Türk toplumunun önemli bir yeri vardır. İki ülke ilişkilerinde köprü vazifesi gören Türk toplumunun güçlenmesi, kendini ata topraklarında huzurlu hissetmesi, geleceğe güvenle bakması bizler için çok önemlidir.

Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görevde üç ayım doluyor. Eşim ve ben kendimizi artık Makedonya’da Türk toplumunun uzun yıllardır üyesi gibi hissediyoruz.