Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı Resepsiyonu Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 21.12.2013

MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI SAYIN GYORGE İVANOV,

MAKEDONYA CUMHURİYETİ DEVLET BAKANI SAYIN HADİ NEZİR,

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ,
TİKA BAŞKAN YARDIMCISI SAYIN SÜREYYA ER,
YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI BAŞKANLIĞININ DEĞERLİ TEMSİLCİLERİ VE BURADA İSİMLERİNİ TEK TEK SAYAMADIĞIM TÜRKİYE’DEN GELEN DİĞER TÜM SAYGIDEĞER MİSAFİRLER,

MAKEDONYA TÜRK SİVİL TOPLUM TEŞKİLATLARI BİRLİĞİ’NİN DEĞERLİ GENEL BAŞKANI VE YÖNETİCİLERİ,
SAYGIDEĞER ÖĞRETMENLER,

TÜM DERNEK BAŞKAN VE ÜYELERİ,

MAKEDONYA’NIN DÖRT BİR YANINDAN GELEN DEĞERLİ SOYDAŞLARIM,

BASININ GÜZİDE TEMSİLCİLERİ,

HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER,

- MAKEDONYA CUMHURİYETİ’NDE YAŞAYAN TÜRKLERİN RESMİ BAYRAMI OLAN 21 ARALIK TÜRKÇE EĞİTİM BAYRAMININ BU DEFA 7.-SİNE SİZLERLE BİRLİKTE ERİŞMENİN MUTLULUĞUNU VE GURURUNU YAŞIYOR VE BAYRAMINIZI CAN-I GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.

- CUMHURBAŞKANI SAYIN GYORGE İVANOV’UN, BU YIL DA BU ETKİNLİĞE KATILARAK ORTAYA KOYDUKLARI DAYANIŞMA TABLOSUNU, TÜRK TOPLUMUNA OLAN YAKINLIĞIN VE DOSTLUĞUN BİR SİMGESİ OLARAK GÖRMEKTEYİM VE KENDİSİNE SİZLER ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

- DEĞERLİ SOYDAŞLARIM,

- BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLDUĞUNUZ SÜRECE, MAKEDONYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN DİLİNİN VE KÜLTÜRÜNÜN YAŞATILMASINI AMAÇLAYAN BU BAYRAMIN DA, İLELEBET DAİM OLACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR. MAKEDONYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN BU ÖNEMLİ BAYRAMINI, DEĞİŞİK YERLERDEKİ OKULLARDA, DERNEKLERDE BİRKAÇ GÜNDEN BERİ KUTLADIKLARINI, TOPLUMUN KENDİ BAYRAMINA SAHİP ÇIKTIĞINI MEMNUNİYETLE GÖRÜYORUZ.

- ZATEN ÖNEMLİ OLAN DA BU BİLİNCE SAHİP OLUNMASI VE 21 ARALIK GÜNÜNÜN, SİZE AİT OLAN BU GÜNÜN DEĞERİNİ BİLİP, HAZZINI, BAYRAM COŞKUSUNU İÇİNDE HİSSEDEBİLMEK VE YAŞATABİLMEKTİR. MAALESEF HER KONUDA OLDUĞU GİBİ, BU ANLAMLI BAYRAM GÜNÜ İLE İLGİLİ OLARAK DA BAZI ÇEVRELERCE GEÇEN SENE ŞU MEKANDA BU KADAR KİŞİ VARDI, BU SENE ŞU KADAR KİŞİ VAR, FALANCA ŞARKICI YOK, FİLANCA KİŞİ VAR TÜRÜNDEN, MALİ KATKIDA BULUNAN TİKA’YA VEYA DÜZENLEMEYİ YAPAN MATÜSİTEB’E YÖNELİK ELEŞTİRİLER DİLLENDİRİLDİĞİ İDDİASI BANA DA İLETİLDİ. BEN MAKEDONYA’DAKİ TÜRK TOPLUMU İÇİNDE KENDİ RESMİ BAYRAMINI DAHİ KENDİ ŞAHSİ EMELLERİNE ALET EDECEK KİŞİLER OLABİLECEĞİNE İHTİMAL VERMEK İSTEMİYORUM. BUGÜN DÜNYADA MİLYONLARCA KİŞİNİN KONUŞTUĞU GÜZEL TÜRKÇEMİZ NE MUTLU Kİ MAKEDONYA’DAKİ TÜRK TOPLUMU İÇİN TAÇLANDIRILARAK RESMİ BAYRAM OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR. BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE BAYRAMINIZA SAHİP ÇIKTIĞINIZ, KISIR ÇEKİŞMELERE, ŞAHSİ İTİBAR MÜCADELELERİNE ALET OLMADIĞINIZ, PRİM VERMEDİĞİNİZ SÜRECE DE BU BAYRAM KUTLANMAYA DEVAM EDECEKTİR.

- BEN BU DUYGULARLA, ÖĞRENCİLERİMİZİN, BU SALONU DOLDURAN DEĞERLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN VE MAKEDONYA GENELİNDEKİ TÜM SOYDAŞLARIMIZIN TÜRKÇE EĞİTİM BAYRAMINI TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADINA EN İÇTEN DUYGULARIMLA BİR KEZ DAHA KUTLUYOR, BU ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİREN TÜM DERNEKLERİN, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI’NIN ÇATI KURULUŞU OLAN MATÜSİTEB’E, BAŞKANI SAYIN TAHSİN İBRAHİM’E VE ÜYELERİNE, KATKILARINDAN DOLAYI TİKA’YA VE TÜM DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYOR, HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGIYLA SELAMLIYORUM.