Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin Makedonya'da Osmanlı'nın Kültürel Etkileri Sergisi'nin Açılış Töreni Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 26.02.2014

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska
ve tüm Saygıdeğer Konuklar,
Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler,

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Milli Kurum Manastır Müzesi’nin işbirliğiyle organize edilen “Makedonya’da Osmanlı’nın Kültürel Etkileri” konulu seginin açılış töreninde olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.
Osmanlı İmparatorluğu’nun Makedonya’daki kültürel izlerine, mimari eserlerine tüm ülkede ve özellikle Üsküp, Kalkandelen, Gostivar, Manastır başta olmak üzere her Makedon kentinde rastlamak mümkündür. 400 – 500 yıl önce yapılan bu eserlerin büyük kısmı günümüzde halen kullanılmaktadır. Nitekim, bugün içinde bulunduğumuz tarihi Çifte Hamam da, binlerce kişi tarafından ziyaret edilen müstesna sergilere ev sahipliği yapmakta; klasik Osmanlı mimarisi ve modern Makedon sanatı arasında sentez oluşturmaktadır.
Osmanlı’nın Makedonya’daki kültürel etkileri tabiatıyla yalnızca mimari eserlerle sınırlı kalmamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, Makedonca’daki binlerce Türkçe kelimeden, mutfak zevkine kadar uzanan geniş bir yelpazede iz bırakmış; böylelikle zengin ortak kültürümüzün oluşmasına katkı sağlamıştır.
Osmanlı’dan miras kalan dini ve tarihi yapılar da keza bugün Makedonya’nın zenginliği olarak mevcudiyetlerini sürdürmektedirler. Tabii ki Osmanlı’nın en önemli mirası, Makedonya’daki soydaşlarımızdır. Soydaşlarımızın her biri, Makedonya’nın sadık vatandaşı ve aynı zamanda Türk kültürünün temsilcisidir.
Saygıdeğer Konuklar,
Osmanlı’nın kültürel etkilerini incelerken, halklarımız arasındaki karşılıklı etkileşimin de mercek altına alınması gerektiğini düşünüyorum. İki ülke halkları arasında yüzyıllar öncesine dayanan ve her geçen gün daha da pekişmekte olan dostluk bağları, Türkiye – Makedonya ilişkilerinin temel taşlarındandır. Devletlerarası ilişkilerimiz de halklarımızın ortak menfaatleri uyarınca şekillenmektedir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Makedonya’nın Manastır şehrinde askeri eğitim almış olması ve önemli Türk şairlerinden Yahya Kemal Beyatlı’nın Üsküp’te dünyaya gelmiş olması gibi hususlar da Makedonya’nın Tükiye Cumhuriyeti nezdindeki özel yerini daha da pekiştirmektedir. Sözlerime son veriken, Osmanlı’nın Makedonya’daki kültürel etkilerini ve halklarımız arasındaki ortak kültürü son derece başarılı bir şekilde gösteren bu serginin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.