Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 30.08.2013

SAYIN MECLİS BAŞKANI,
SAYIN BAKANLAR,
SAYIN GENELKURMAY BAŞKANI VE DİĞER KOMUTANLAR,
SİYASİ PARTİLERİN DEĞERLİ GENEL BAŞKANLARI VE SAYIN MİLLETVEKİLLERİ,
SAYIN BÜYÜKELÇİLER, DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM,
ÇEŞİTLİ ÜLKELERİN DEĞERLİ ASKERİ ATAŞELERİ,
DEĞERLİ SOYDAŞLARIMIZ,
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI,
MUHTEREM HANIMEFENDİLER VE BEYEFENDİLER,

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ VESİLESİYLE DÜZENLEDİĞİMİZ BU RESEPSİYONUMUZA KATILIMLARIYLA BİZLERİ ŞEREFLENDİREN TÜM MİSAFİRLERİMİZE BİR KEZ DAHA HOŞ GELDİNİZ DİYEREK SÖZLERİME BAŞLAMAK İSTİYORUM.

POÇİTUVAN PRETSEDATEL NASOBRANİETO NAREPUBLİKA
MAKEDONİYA TRAYKO VELYANOSKİ,
HONOURABLE MINISTERS,
CHIEF OF GENERAL STAFF AND OTHER COMMANDERS OF THE MACEDONIAN ARMY,
DISTINGUISHED POLITICAL PARTY LEADERS AND MEMBERS OF THE PARLIAMENT,
HONOURABLE AMBASSADORS, MY DEAR COLLEAGUES,
HONOURABLE MILITARY ATTACHES,
HONOUREABLE MEMBERS OF THE PRESS,
LADIES AND GENTLEMEN,

I WOULD LIKE TO BEGIN MY WORDS BY THANKING YOU ALL ONCE AGAIN FOR BEING ABLE TO ATTEND OUR RECEPTION THAT WE ARE ORGANIZING ON THE OCCASION OF THE VICTORY AND THE TURKISH ARMED FORCES DAY.

BU ANLAMLI GÜNÜ BU GÜZEL ÜLKEDE, DOST VE KARDEŞ MAKEDONYA CUMHURİYETİ’NDE KUTLAMAK BİZLER İÇİN AYRI BİR MUTLULUK VE GURUR VESİLESİDİR.

ZİRA, BU ANLAMLI ZAFER BAYRAMINI VE DİĞER MİLLİ BAYRAMLARIMIZI KUTLAMA İMKANINI SAĞLAYAN, HEM 30 AĞUSTOS TARİHİNDEKİ NİHAİ ZAFERİN, HEM DE KURTULUŞ SAVAŞIMIZ SIRASINDA ANADOLU’DA KAZANILAN SAYISIZ MUHAREBENİN BAŞKUMANDANLIĞINI YAPAN, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BU TOPRAKLARDA YETİŞMİŞ VE ASKERİ EĞİTİMİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ MANASTIR ASKERİ İDADİSİ’NDE ALMIŞTIR.

CELEBRATING OF THIS MEANINGFUL AND HISTORICAL DAY IN THIS BEAUTIFUL COUNTRY, THE FRIENDLY AND BROTHERLY REPUBLIC OF MACEDONIA IS A UNIQUE OCCASION OF HAPPINESS AND PROUD FOR US.

BECAUSE, THE FOUNDER OF THE REPUBLIC OF TURKEY, GREAT LEADER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, WHO GAVE US AN OPPORTUNITY TO CELEBRATE THIS MEANINGFUL VICTORY DAY, SERVED AS THE SUPREME MILITARY COMMANDER AT THE FINAL VICTORY ON 30 AUGUST 1922 AND ALSO COUNTLESS BATTLES WON IN ANATOLIA DURING OUR WAR OF INDEPENDENCE, WAS GROWN UP IN THIS GEOGRAPHY AND RECEIVED AN IMPORTANT PART OF HIS MILITARY EDUCATION AT THE MONASTERY –BITOLA MILITARY HIGH SCHOOL.

BEN SÖZLERİME SON VERİRKEN, BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK VE O’NUN SİLAH ARKADAŞLARINI, TÜM KAHRAMANLARIMIZI BİR KEZ DAHA SAYGI VE RAHMETLE ANIYOR, ZAFER BAYRAMI VE TÜRK SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN DİYORUM.

CONCLUDING MY REMARKS, ONCE AGAIN I COMMEMORATE GREAT ATATURK AND HIS FELLOWS IN ARMS AND ALL OUR HEROES WITH RESPECT AND MERCY.

TEŞEKKÜR EDERİM.
THANK YOU.
VİBLAGODARAM.
YU FALİMİNDERİT.