Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin Uluslararası Balkan Üniversitesi 2013 Mezuniyet Töreni Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 22.06.2013

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu,
Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Sayın Yahya Baş,
Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Sayın Hadi Nezir,
Türkiye’den gelen Değerli Milletvekillerimiz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ekrem Erdem,
Üsküp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Milletvekili Sayın Hüseyin Bürge, Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Gülay Dalyan ve tüm değerli konuklar,
Makedon Parlamentosundaki Değerli Milletvekili Sayın Kenan Hasip,
Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Sayın Süleyman Efendi Recebi,
Uluslararası Balkan Üniversitesinin Kıymetli Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz ve Tüm Saygıdeğer Öğretim Üyeleri,
Fedakar Anneler ve Babalar,
Saygıdeğer Konuklar,
Sevgili Mezunlar,

Öncelikle, ilki Sayın Başbakanımızın Makedonya’yı resmi ziyaretleri sırasında 2011 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Üniversitesi mezuniyet töreninin bu yıl üçüncüsünde de sizlerle birlikte olmaktan ve mezun olan öğrencilerimizin sevinçlerini ve heyecanını paylaşmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim.
Bu vesileyle, değerli öğrencilerimizin mezun olmalarında emeği geçen saygıdeğer hocalarımıza ve tabii ki onları bugünlere getiren fedakar anne babalara ayrı ayrı tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Ve Sevgili Gençler,
Burada hep birlikte sizlerin mezuniyet başarısını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Her ne kadar, bugünlere gelmenizde büyük emek sahibi olan anne babalarınıza, değerli hocalarınıza benzersiz katkılarından dolayı minnettar olsak da, bu başarının asıl mimarı sizlersiniz. Bugünlere kendi çaba ve alın terinizle geldiğinizi asla hatırdan çıkarmayınız. Bu nedenle, ne kadar mutlu olsanız, övünseniz azdır. Sizi canı gönülden kutluyorum ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.
Eminim, her birinizin ayrı ayrı kariyer planlaması, geleceğe dair düşünceleri vardır. Hangi alanda ilerlemeyi tercih ederseniz edin, sizden ricam, doğup büyüdüğünüz ve eğitim gördüğünüz toprakları unutmayın. Nerede, hangi konumda olursanız olun, eğitim hayatınızın en önemli evresini geride bıraktığınız bu toprakların tarihi ve kültürel yapısının bilincinde olarak, Türkiye ile Makedonya arasındaki her alanda en üst seviyede seyreden ilişkilere katkıda bulunun ve bu mirası bizlerden alarak daha ileri noktalara taşıyın. Bulunduğunuz ülkedeki tarihi ve kültürel dokunun muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılmasının üzerinize düşen en büyük sorumluluklardan birisi olduğunu hatırdan çıkarmayın.
Değerli Konuklar,
Bildiğiniz üzere, Türkiye ile Makedonya, köklerini geçmişten alan derin tarihi ve kültürel bağlara sahip dost ve kardeş iki ülkedir. Ülkelerimiz arasında hemen her alanda mevcut iyi ilişkilerin her geçen gün daha da gelişerek pekiştiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Balkanları, Avrupa’nın kalbinde bir barış, istikrar ve refah kaynağı olarak görme arzusunda olan Türkiye, başta Makedonya Cumhuriyeti olmak üzere, tüm bölge ülkeleri ile varolan dostane ilişkilerini geliştirmekte kararlıdır. Bu kararlılığımızın en büyük teminatı, iyi eğitim almış, çağdaş ve bilimsel donanıma sahip gençlerimizdir.
Sevgili gençler,
Mezuniyet başarınızı tekrar en kalbi duygularımla kutlar, bundan sonraki yaşamınızda size, ailelerinizle birlikte mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim. Yolunuz, bahtınız açık olsun.