Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin 22. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali Açılış Töreni Münasebetiyle Yaptıkları Konuşma, 04.05.2013

MAKEDONYA CUMHURİYETİ DEVLET BAKANI SAYIN HADİ NEZİR,
MİLLETVEKİLLERİ SAYIN KENAN HASİP VE SAYIN ERDOĞAN SARAÇ,
MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI SAYIN LULYETA KYUFLİYU,
MAKEDONYA VE TÜRKİYE KÜLTÜR BAKANLIKLARININ DEĞERLİ TEMSİLCİLERİ,
VALANDOVA’NIN VE ÇEVRE BELDELERİN MUHTEREM BELEDİYE BAŞKANLARI,
MATÜSİTEB’İN VE BAĞLI DERNEKLERİN DEĞERLİ BAŞKAN VE ÜYELERİ,
TÜRKİYE’DEN VE ÇEVRE ÜLKELERDEN GELEN SAYGIDEĞER KONUKLAR,
YAZILI VE GÖRSEL BASININ GÜZİDE TEMSİLCİLERİ,
MUHTEREM HANIMEFENDİLER, BEYEFENDİLER,
BU ALANI DOLDURAN TÜM DEĞERLİ SOYDAŞLARIM,

ÖNCELİKLE HIDRELLEZ BAHAR ŞENLİKLERİ FESTİVALİNİ BU YIL DA BİR BAYRAM HAVASINDA DÜZENLEYEBİLME BAŞARISINI GÖSTEREN, ÇALIKLI GELENEKSEL ŞENLİĞİNİN 22.’SİNİ BİZLERE YAŞATAN, HEPİMİZİ BU GÜZEL BELDEYE TOPLAYABİLEN, FESTİVAL DÜZENLEME KURULU BAŞKANI SAYIN ŞENOL TAHİR VE EKİBİNE, TÜM EMEĞİ GEÇENLERE, BURADA BULUNAN ÇALIŞMA ARKADAŞLARIM, ŞAHSIM VE SİZLER ADINA TEŞEKKÜRLERİMİ, AYRICA FESTİVALİN GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAYAN HERKESE, TÜM TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE MAKEDONYA CUMHURİYETİ KURUMLARINA, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIKLARINA, BAKANLIĞIMIZIN SES VE SAZ SANATÇILARINA, GÜREŞ FEDERASYONUMUZCA GÖREVLENDİRİLEN YÖNETİCİ, HAKEM VE GÜREŞÇİLERİMİZE, MATÜSİTEB’E BAĞLI DERNEKLERİMİZİN HALK OYUNLARI EKİPLERİNE, TÜRKİYE, BULGARİSTAN, ROMANYA, UKRAYNA, YUNANİSTAN, KOSOVA, SIRBİSTAN VE BOSNA-HERSEK’TEN GELEN KONUK FOLKLOR EKİPLERİNE, TİKA’YA, YURTDIŞI TÜRKLER BAŞKANLIĞINA, YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NE, MATÜSİTEB’E, HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMALARI KURUMUNA, YAHYA KEMAL KOLEJİ YÖNETİCİLERİNE, SEMPOZYUMA KATILACAK AKADEMİSYENLERE, ÖĞRETMENLERE, ÖĞRENCİLERE, KISACASI BU GÜZEL ŞENLİĞİN DÜZENLENMESİNDE EMEĞİ GEÇEN, KATKISI BULUNAN HERKESE EN KALBİ DUYGULARIMLA DA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM.

İNŞALLAH BU BAYRAM, BU ŞENLİK KISA ZAMANDA UNESCO’NUN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE DE TOPYEKÜN BİR ÇABA SONUCU GİRECEKTİR. BUNA TÜM KALBİMLE İNANIYOR VE SİZLERİN VAKTİNİ DAHA FAZLA ALMADAN SÖZLERİME BURADA SON VEREREK, DIŞİŞLERİ BAKANIMIZ SAYIN AHMET DAVUTOĞLU’NUN ŞİFAHİ OLARAK SİZLERE İLETMEMİ İSTEDİĞİ TEBRİKLERİNİ, İYİ DİLEKLERİNİ SUNMAK İSTİYORUM. SAYIN BAKANIM HEPİNİZİN HIDRELLEZ BAYRAMINI KUTLUYOR VE SELAMLARINI SUNUYOR SİZLERE. ŞİMDİ DE BAŞBAKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN, SİZLERE BENİM TARAFIMDAN BİZZAT İLETİLMESİNİ İSTEDİĞİ YAZILI MESAJINI İZNİNİZLE OKUMAK İSTİYORUM.

“SAYIN ŞENOL TAHİR
HIDIRELLEZ BAHAR ŞENLİKLERİ DERNEĞİ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI

HIDIRELLEZ BAHAR ŞENLİKLERİ FESTİVALİ’NE İLİŞKİN NAZİK DAVET MEKTUBUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. YÜZYILLARDIR KUTLANAN HIDIRELLEZ’İN, ÇALIKLI’DA GELENEKSEL HALE GELEN BU FESTİVAL SAYESİNDE YAŞATILMASINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUM.

BAHARIN MÜJDECİSİ BU ANLAMLI BAYRAMIN, MAKEDONYA’DA BARIŞ İÇİNDE BİRARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN PEKİŞTİRİLMESİNE VE BALKAN HALKLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENMESİNE KATKIDA BULUNMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

TÜRKİYE, ŞİMDİYE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA MAKEDONYA TÜRK TOPLUMUYLA YAKINDAN İLGİLENMEYE DEVAM EDECEKTİR. SOYDAŞLARIMIZIN, MAKEDONYA CUMHURİYETİ’NİN HER ALANDA İLERLEMESİ İÇİN SAĞLADIKLARI DESTEĞİ AYNI KARARLILIK VE SAMİMİYETLE SÜRDÜRECEKLERİNE OLAN İNANCIM TAMDIR.

BU VESİLEYLE, HIDIRELLEZ BAYRAMI’NIN UNESCO’NUN SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE KAYDI İÇİN TÜRKİYE’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE MAKEDONYA’NIN DA DESTEĞİYLE BİR GİRİŞİM BAŞLATTIĞIMIZI BİLDİRMEK İSTERİM.

YOĞUN ÇALIŞMA PROGRAMIMDAN DOLAYI, DAVETİNİZE İCABET EDEMEYECEĞİMİ ÜZÜLEREK BİLDİRİR, SİZİN, MAKEDONYA TÜRKLERİNİN VE FESTİVALE İŞTİRAK EDENLERİN HIDIRELLEZ BAYRAMINI KUTLAR, SAĞLIK VE ESENLİK DİLEKLERİMİ İLETİRİM.”