Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçinin Öğretmenler Günü Münasebetiyle Tefeyyüz İlköğretim Okulunda Düzenlenen Kutlamada Yaptıkları Konuşma, 24.11.2012


Saygıdeğer Öğretmenlerimiz,
Sayın Misafirler,
Değerli Basın Mensupları,

Makedonya’nın farklı bölgelerinde görev yapan siz değerli öğretmenlerimiz ile Öğretmenler Günü vesilesiyle biraraya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi, Millet Mektepleri'nin açılışı ve Büyük Önder Atatürk'ün Başöğretmenliği kabulünün yıldönümü olan 24 Kasım gününü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutluyoruz.

Bireyin, doğruluk, dürüstlük, yardımseverlik gibi insanı ayrıcalıklı kılan özdeğerlere ulaşmasında öğretmenlik kadar doğrudan etkili başka bir meslek olmadığı muhakkaktır. Gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimsel düşünceyi anlatan öğretmenler, insandan başlayarak toplumu ve tüm dünyayı değiştirme gücüne sahiptirler. Bu itibarla öğretmenlerimiz çok kutsal bir görev icra etmektedirler.

Böylesine onurlu bir mesleğin temsilcileri olan siz değerli öğretmenlerimizin, Öğretmenler Gününü en samimi duygularımla kutluyorum. Bu özel gün vesilesiyle, Makedonya’nın çok etnili, çok dilli ve çok kültürlü dokusu içerisinde Türkiye’yi seven, Türkçe konuşan ve Makedonya’nın geleceğinde önemli roller üstlenerek Türkiye ile Makedonya arasındaki dostluğu pekiştirecek gençlerin yetiştirilmesinde sarfettiğiniz çaba ve gösterdiğiniz özveriden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum.

Değerli öğretmenler,

Malumunuz olduğu üzere, 21 Aralık günü, Türkçe Eğitim Günü Milli Bayramı olarak her yıl coşkuyla kutlanmaktadır. Bu vesile ile, bu yıla kadar gerçekleştirilen organizasyonlarda emeği geçenleri kutluyorum. Bildiğim kadarıyla, bu yılki kutlamalar, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizi de içine alacak şekilde gerçekleştirilecek olup, bu doğrultuda hazırlanan duyurular, MATÜSİTEB tarafından Makedonya çapında Türkçe eğitim verilen tüm okullara gönderildi. Ben de bu vesile ile, Makedonya’daki Türk toplumunun, kendisine tahsis edilmiş bu günü, adına uygun olarak, öğretmeniyle, öğrencisiyle hep birlikte coşkuyla kutlamasını arzuladığımı belirtiyor ve sizlerden öğrencilerinizin bu yarışmalara katılmalarını sağlamanızı bekliyorum.

Kutsal görevinizi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da azalmayan bir coşku, inanç ve sevgiyle sürdüreceğinize olan inancımızın tam olduğunu belirtiyor, bireyler ve kurumlar olarak bu göreve sahip çıktığımız ölçüde yarınlara güvenle bakabilme imkanı bulacağımızın bilinciyle, siz saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten duygularımla tekrar kutluyor ve başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.