Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi’nin Çelevez Köyü’ndeki Okul Açılış Töreninde Yaptıkları Konuşma, 07.11.2012


Demirkapı Belediye Başkanı Sayın Trayçe Dimitriev,
Çelevez Köyü’nün Değerli Sakinleri,
Muhterem Soydaşlarım,
Sevgili Çocuklar,

Makedonya’nın hemen her noktasını değişik vesilelerle gördüm, ziyaret ettim. Ancak, Çelevez Köyü’ne gelmek şimdiye kadar kısmet olmamıştı. Bugün TİKA’mızın inşa ettirdiği okul binasının açılışı vesilesiyle bu güzel yöreyi görme, sizlerle birlikte olma imkanım olduğu için mutluyum. Öncelikle hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

TİKA’mız malum pek çok ülkede olduğu gibi Makedonya’da da yıllardır tarihi ve kültürel restorasyon projelerinin yanı sıra eğitim alanında da sayısız projeye başarıyla imza atmış bir yüzakı Türkiye Cumhuriyeti kurumudur. İşte bu okul da, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kerpiçten inşa edilmiş bir yapı olarak, 2 yıl öncesine kadar çocukların eğitimi için zorunlu olarak kullanılmış eski okulun yerine inşa edilmiş pırıl pırıl bir yapı olarak Çelevez’e kazandırılmıştır.

Ben, Üsküp Koordinatörü Mahmut Çevik’in şahsında TİKA’ya, sizler adına, öğrenciler adına teşekkürlerimizi sunuyor, tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, bu okulda eğitim görecek yavrularımıza da başarılar diliyorum.