Turkish Embassy in Skopje

Speeches

“Makedonya’ya Bir Dost Selamı” Fotoğraf Sergisi Açılış Töreni , 05.09.2012

-İstanbul Milletvekili ve KEİPA Türk Grup Başkanı Sayın İsmail Safi başkanlığında Türkiye’den gelen tüm Değerli Milletvekillerimiz ve Muhterem Heyet Üyelerimiz,
-Makedonya Parlamentosunun Saygıdeğer Milletvekilleri,
-Sayın Belediye Başkanları,
-Kordiplomatiğin Değerli Mensupları,
-Makedonya Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları Temsilcileri,
-Kıymetli Sanatseverler,
-Değerli Konuklar,
-Basının Güzide Temsilcileri,
-Hanımefendiler, Beyefendiler,

Öncelikle, ülkemizden değerli bir fotoğraf sanatçımızın profesyonel fotoğraflarından oluşan bu serginin açılışında olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, ülkemizden gelen heyetimize tekrar hoş geldiniz diyor, buradan katılan dostlarımıza da iyi akşamlar diliyorum.

Değerli Konuklar,

Bu sergi, estetik ve sanatsal açıdan taşıdığı değerin yanı sıra bir dizi güzel rastlantıyı da içinde barındırmaktadır. Makedonya’nın sayısız ve eşsiz doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerinden, bir Türk fotoğrafçının deklanşörüne takılanlar, Makedonya’nın bağımsızlığının 21. yıldönümünün hemen öncesine denk gelen bir tarihte, yine bir Türk yapımı olan Üsküp Büyük İskender Havaalanı’nda sergilenmektedir.

Bir diğer ifadeyle, dünyanın çeşitli bölgelerinden, farklı ülkelerden Üsküp’e gelenler, Makedonya’ya dair ilk izlenimlerini, Türkiye’mizin gururu TAV firmamızın eseri olan bu modern havaalanında edinmektedirler. Birazdan açılışını yapacağımız sergi vesilesi ile iki hafta süresince buradan geçenlerin ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan bu fotoğraflar da tıpkı havaalanı gibi, bu güzel ülkeye yurtdışından gelenler için Makedonya’ya dair bir ilk izlenim fırsatı sunacaktır.

Esasen bu durum, ülkemizin Makedonya’ya atfettiği önemi gözler önüne sermektedir. Nitekim, sergi adının “Makedonya’ya Bir Dost Selamı” olarak nitelendirilmesinin de bu açıdan ayrıca anlamlı olduğu kanaatindeyim.

Birbirinden güzel bu fotoğrafların sahibi Murat Solakoğlu, daha üniversite yıllarında adım attığı fotoğrafçılığı ilerleyen yıllarda profesyonel olarak icra etmeye başlamış, eserleri ülkemizin yanı sıra yurtdışındaki sergilerde de geniş kitlelerin beğenisine sunulmuş kıymetli bir fotoğraf sanatçımızdır. Sanatçımızın burada sergilenen eserleri ise Makedonya’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini iyi bir şekilde yansıtan ve buraya ayak basanlara güzel bir ilk izlenim sunan niteliktedir.

Bu itibarla, Türkiye ile Makedonya arasındaki sıkı dostluk bağlarını böylesine güzel bir vesile ile, yolu bu havaalanından geçecek herkese hatırlatacak olan bu serginin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese, Sayın Milletvekillerimize, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’ne, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği’ne, Esenler Belediyesi’ne, TAV Havalimanları İşletmesi’ne, Halkbank’a, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’mize ve tabii fotoğraf sanatçımız Murat Solakoğlu’na şükranlarımı sunuyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.