Turkish Embassy in Skopje

Speeches

VII. Uluslararası Atatürk Kongresi, 18.10.2011

 
Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge İvanov,


Başbakan Yardımcım Sayın Bülent Arınç,


Makedonya Cumhuriyeti’nin Saygıdeğer Bakanları, Milletvekilleri,


Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi MANU’nun ve Atatürk Araştırma Merkezi ATAM’ın değerli Başkanları, Prof. Stardelov ve Prof. Eraslan,


Makedonya ve Türkiye başta olmak üzere, pek çok ülkeden gelen değerli bilim adamları, akademisyenler, sivil toplum ve düşünce dünyasının seçkin mensupları,


Kordiplomatiğin değerli üyeleri, sevgili meslektaşlarım,


Basının güzide temsilcileri,


Hanımefendiler, Beyefendiler, Değerli konuklar,


  


    Öncelikle VII. Uluslararası Atatürk Kongresi’nin, Makedonya’da düzenlenmesini Yüksek Himayelerinde gerçekleştirdiğimiz Cumhurbaşkanım Sayın Abdullah Gül ile birazdan hem resmi unvanı ile açılış konuşmalarını, hem de ilk oturumda akademisyen kimliği ile “Atatürk ve Makedonya” konusundaki değerli görüşlerini dinleyeceğimiz Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Gjorge İvanov’dan  başlayarak, bizleri şereflendiren değerli Başbakan Yardımcıma, MANU’nun ve ATAM’ın Başkan ve üyelerine, bu salonu dolduran tüm değerli katılımcılara, bu önemli ve anlamlı Kongrenin Makedonya’da düzenlenmesinde emeği geçen herkese içten teşekkürlerimi ve şükran duygularımı arz ediyorum.


 


    Bu yılki Uluslar arası Atatürk Kongresi’nin Makedonya’da gerçekleştiriliyor olması son derece isabetli ve anlamlı bir tercihtir. Zira, büyük dedesinin bu topraklardan, keza dedesinin ve babasının Manastır vilayetine bağlı Kocacık Köyü’nden olmaları, kendisinin Manastır Askeri İdadisi’nde eğitim görmesi gibi nedenlerle de, Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu kadar, Makedonya Cumhuriyeti’nin de bir evladıdır. Bu topraklar, ülkemizin kuruluşunda önemli rol oynayan çok sayıda başka şahsiyetler de yetiştirmiştir. İki ülke arasında mevcut derin dostluk münasebetleri, köklü tarihi ve kültürel bağların yanı sıra, tüm bu saydığım özel nedenlerle de Makedonya’nın, Türk milletinin hafızasında ve gönlünde ayrı bir yeri bulunmaktadır.


 


    Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu güzel ülkedeki Büyükelçisi ve bu yüzden ülkelerimiz arasındaki gerçek dostluk ve kardeşliğin, mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerimizin en yakın tanığı olarak, ülkemizin kurucusu olan Atatürk’ün ebediyete intikal ettikten 73 yıl sonra bile bu topraklarda, Makedonya’da böylesine saygın ve geniş kapsamlı bir uluslararası Kongre ile anılması, bana burada, şerefle temsil ettiğim ülkem adına ayrı bir haz ve onur vermektedir.


 


    Değerli katılımcılar,


 


    Kongre oturumlarının konu başlıklarından ve sunulacak bildirilerin ana temalarından görebildiğim kadarıyla, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ve yetiştiği dönemden başlayarak, milli mücadele, Cumhuriyet’e geçiş süreci ve Cumhuriyet döneminde, Makedonya’nın da içinde bulunduğu Balkanların siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel yapısının da bu Kongre sırasında ele alınacağı anlaşılmaktadır. Böylece, bölgenin dünü, bugünü, hatta yarını hakkında da önemli bilgi, tespit ve değerlendirmeleri güncel bilgi ve belgelere dayalı, teorik ve metodik bir akademik bakış açısıyla öğrenme fırsatını elde edeceğimize inanıyorum.


 


    Bu vesile ile, tüm katılımcılara can-ı gönülden teşekkürlerimi ve başarı dileklerimi sunuyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.