Turkish Embassy in Skopje

Speeches

Sayın Büyükelçi'nin Çalıklı Hıdrellez Bahar Şenlikleri'nin 20. Yıldönümü münasebetiyle açılış töreninde yaptıkları konuşma, 07.05.2011

Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı sayın Hadi Nezir,
Makedonya ve Türkiye kültür bakanlıklarının değerli temsilcileri,
Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu temsilcileri,
Türkiye’den gelen tüm saygıdeğer konuklar,
Valandova’nın ve çevre beldelerin muhterem belediye başkanları,
MATUSİTEB’in değerli başkanı ve tüm dernek yönetici ve üyeleri,
Yazılı ve görsel basının güzide temsilcileri,

Sevgili gençler, öğretmenler, öğrenciler, muhterem anne babalar, hanımefendiler, beyefendiler, bu alanı dolduran tüm değerli soydaşlarım,

Öncelikle, uluslararası hıdrellez bahar şenlikleri festivalini, yıllardır olduğu gibi, bu yıl da bir bayram havasında düzenleyebilme başarısını gösteren, önüne çıkan engellerden yılmayan, bu geleneksel şenliğin 20.ni bizlere yaşatan, hepimizi bu güzel beldeye, Çalıklı’ya toplayabilen festival düzenleme kurulu başkanı sayın Şenol Tahir ve ekibine, tüm emeği geçenlere, huzurlarınızda bir kez daha, burada bulunan büyükelçiliğimiz mensubu çalışma arkadaşlarım, şahsım ve sizler adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, bu festivalin gerçekleşmesine katkı sağlayan TC Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, aramızda bulunan değerli temsilcilerine, ses ve saz sanatçılarına, folklor ekiplerine, TC Güreş Federasyonumuzca görevlendirilen yönetici, hakem ve güreşçilerimize, Türkiye’den gelen tüm konuklarımıza, Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığına, TİKA’ya, MATUSİTEB’e, sempozyuma katılacak akademisyenlere, Makedonya’nın farklı yörelerinden ve çevre ülkelerden gelen halk oyunları ekiplerine, basın mensuplarına, kısacası bu güzel şenlik çorbasında emeği, tuzu bulunan herkese en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum.

Değerli konuklar,

İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün doğu akdeniz ülkelerinde, bugün Avrupa’da dahi bahar ya da yazın gelişiyle belli başlı doğasal döngüler, değişimler için sevinç duyulduğu görülmektedir. İster Hıdırellez, Hıdrellez, ister Hıdır İlyas ya da Hıdır Nabi diyelim, baharın gelişi ve doğanın canlanması , baharla vücut bulan yaşamın tazelenmesi arzusunu simgeleyen bu gün, türk dünyasında kutlanan bir mevsimsel bayramdır, bahar bayramıdır. Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılan Hıdrellezin, UNESCO'nun 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası listesi'ne alınması amacıyla 2010 yılında çalışmalar da başlatılmıştır. Bu nedenle, Hıdrellez yenilenmeyi, geleceği, huzuru, umudu, doğanın canlanmasını, dostluğu ve hoşgörüyü simgeleyen evrensel bir bayram olma yolundadır.

Ne mutlu ki bu bayram şimdiden burada evrensel ve uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bu uluslararası bahar şenliği aynı zamanda Makedonya’da yaşayan Türk toplumu için de bir birlik, beraberlik, dayanışma ve farklı bölgelerde yaşayan Türkler arasındaki bağları güçlendirme vesilesidir. Büyük bir mutlulukla görüyorum ki, bugün burada, bölgesel ayırım olmadan, doğu – batı demeden, siyasi farklılıklar ön plana çıkarılmadan insanlarımız neşeyle, coşkuyla biraraya gelebilmiştir.

Sevgili soydaşlarım,

Bu güzel ülkede göreve başladığımdan beri beni en çok üzen husus, aynı dine mensup, aynı dili konuşan, bayramları, kederleri, tasaları, sevinçleri, sorunları ve beklentileri, umutları, gelenek ve görenekleri hep aynı olan kardeşlerimin aralarındaki ayrı gayrı oldu. Makedonya’nın sadık vatandaşları olarak refah ve eğitim düzeylerinizi arttırarak, böylece hem ailelerinize, hem de ülkenize yararlı, hayırlı bireyler olarak toplum içinde hak ettiğiniz yerleri almak yerine, kısır bölgesel ayırımlarla, anlamsız siyasi bölünmüşlüklerle, suni sorunlar ve çekememezlikle birbirlerinizi engellemeniz, kösteklemeniz oldu.

Oysa bugün, bu güzel bayram şenliğinde aranızda ayrı gayrı olmadan, birlik ve beraberlik içinde şu alanı dolduruyor olmanız benim için en büyük sevinç kaynağı, sevgili gençler halayları birlikte, omuz omuza çekin, türküleri, şarkıları birlikte söyleyin, bugün hem bayram, hem de birlik ve beraberlik günüdür. Benim dileğim, burada sergilenen birliğinizin, beraberliğinizin bozulmaması, her gününüzün böyle bayram coşkusu, mutluluğu içinde geçmesidir. Bayramınız kutlu, şenliğiniz mutlu olsun kardeşlerim.

Sözlerime son verirken, aramızda analarımızın, annelerimizin olduğunu da görüyorum, bu vesileyle tüm annelerin de anneler gününü kutluyor, hepinize sağlık, esenlik, huzur ve mutluluk dolu günler diliyorum.