Turkish Embassy in Skopje

Embassy History and Previous Ambassadors

 

 
Mehmet Hayri Bey
19.08.1925-10.10.1928
Firuz Kesim
10.10.1928-29.11.1930
Ali Rıza Malkoç
30.11.1930-22.11.1932
Ahmet Nesip Tulgay
23.11.1932-02.08.1933
Safet Urfi Betin
02.08.1933-06.06.1934
Erdoğan Şevki
09.06.1934-28.08.1937
Safet Urfi Betin
29.03.1937-13.05.1941
Reşat Hakkı Karabuda
15.07.1941-24.07.1942
Cemal Gönen
03.08.1942-10.05.1945
Erdoğan Şevki
30.06.1945-04.04.1950
Haydar İ Örs
30.06.1950-14.03.1954
Teyfik Türker
22.06.1954-31.05.1957
Süphi Asım Tangör
31.05.1957-03.04.1961
Orhan Akbil
03.04.1961-03.10.1962
Sahir Armaoğlu
03.10.1962-30.05.1964
M. Kamil Görduysuz
31.05.1964-03.10.1967
Osman Başman
10.01.1968-13.02.1970
Yüksel Tacar
29.03.1970-17.06.1973
Alaeddin Gülen
02.07.1973-16.12.1974
Mesut Orsa
12.12.1974-21.08.1976
T. Fazlı Gelegen
01.04.1977-14.08.1981
Ekrem Arıkan
15.08.1981-08.01.1983
İlhan Kıcıman
23.09.1983-20.09.1984
Turan Sellioğlu
29.09.1984-20.08.1988
M. Çetin Oran
29.08.1988-11.01.1992
Suha Noyan
30.04.1993-16.05.1995
Ünal Maraşlı
26.05.1995-31.10.1997
M. Fazlı Keşmir
13.11.1997-06.11.2001
Mehmet Taşer
13.11.2001-13.12.2005
Taner Karakaş
23.12.2005-01.06.2008
A. Hakan Okçal
15.06.2008-01.08.2010
Gürol Sökmensüer
15.08.2010-